#22

hei! ühel palaval neljapäeva hilisõhtul hakkasin vaikselt mõtlema pikema postituse kirjutamise peale. tegelikult ei hakanud ma mõtlema nende asjade peale, mida ma sinna kirjutama peaksin, sest need on mul peas keerelnud terve orientation-nädala jooksul. nii campus‘el kui ka väljaspool seda, ühiskonnas, olen märganud nii palju veidralt sooje seiku, et mõtlesin, et sellest võiks lausa rubriiki pidama hakata. ja miks mitte seda tehagi!

ühiskonnast, sh haridusest. mugavus, mugavus, mugavus! the people are more easy-going, nagu nad räägivad. ja on ka, stressi tundub olevat vähem, kuigi stressorid on kõik esindatud ja samad, mis euroopas ja mujal lääneriikides. sotsiaalne surve minna ülikooli on kordades väiksem, kui euroopas, kui eestis kindlasti! siin ei ole ülikool tööpõllu dogma #1, mida laps saab nii kodu- kui ka haridusfrondil mudilasest peale. pigem õpetatakse neid juba põlvepikkuselt kriitiliselt mõtlema (muidugi, ärge küsige, kas sihuke nagamann eriline kriitik on, pigem lihtsalt oma võimekuse piires). sellises ühiskonna elades nad niikuinii keelduksid minemast ülikooli kui nad sellel mõtet ei näeks. siinsed võimalused ei rõhuta selle vajadusele ka just tungivalt, sest sotsiaalsüsteem ning kindlustused on nii head, et töötu abirahaga saaks ka normaalset elu elada – nagu üks tädi siin rääkis. iseasi, kaua riik sul nende õlul ratsutada laseks – seda ma kahjuks ei tea. paljud tulevad koolist ja lähevad kas ametikooli või kohe tööle, kui saavad. ja tööd polevatki nii raske saada.

kõik lihtsalt funktsioneerib. üks hea, ent abstraktne näide sellest on see, et kui meil näeme silti “kinnisvara audit, hooldus” siis siin näeme “meie, bob ja carl, tuleme sinu juurde ja vaatame üle, aitame kõik korda teha. toome ka muffinid.” noh, midagi taolist. see lihtsus võib, ei, ilmselgelt saab mingit mõju ajaloolt – austraalia on ju vangide poolt koloniseeritud, sisuliselt. sealtmaalt on pärit näiteks ka veider komme loopida sünnipäevalisi munadega (ärge igaks juhuks täpsustusi küsige).

ka ülikool töötab ja üldsegi mitte halvasti, oh ei! kui inimesed oskaksid väärtustada seda, mis neile kõike pakutakse, oi jummel! mulle avanes hirmus hea võimalus tunda seda, et power distance tudengi ja professori vahel on siin nauditavalt kleenuke. akadeemikud ise pigem otsivad võimalust, et rahvast värvata oma projektidesse, mentorlusega tegeleda ja nii edasi. 12-korruselises käitumisteaduste keskuses rääkis professorionu peale ägedat mõttevahetust erinevatest ainetest, et ta oleks nõus veel väga palju rääkima masinavärgi mutritest ja poltidest, ma vaid tundku jätkuvat huvi. lisaks sellele täidab ülikool ka vihmavarjuna (umbrella, ma ei tea, kas nii saab eesti keeles öelda?) osade eluliste ühiskondlike teenuste pakkuja-vahendaja rolli: tervishoid, karjäär, ühiskondlik töö, sport ja nõustamine – you name it and you’ll find it on campus. teiste sõnadega – sinust tõesti hoolitakse, sinust hoolitakse väga. selline esmamulje on mulle igatahes jäänud. koolis, kus on 40k+ tudengit, küsin ma teie käest, kuidas ometi nad sellega toime tulevad?

multikultuursusest. kool, nagu linngi, on kultuuride sulatuspott. vähemalt neljandik populatsioonist linnas on sisserännanud. postkontorites, haiglates, muuseumides enamasti asiaadid tööl, naeratavad ja pursivad inglise keelt. enamus paugutavad aussie murrakut juba päris hästi, ilusa aktsendi ja muu tarviliku lingvistilise nänniga. enamus on kaug-asiaadid – hiina, jaapan, tai, vietnam. jah, paradoksaalselt tunnen mina ja kaks sakslast, üks poiss ja tüdruk, end siin minoriteedina, mis on hirmus kahtlane, ent põnev kogemus.

üritustest. no siin toimub ilmselgelt iga päev mitu asja korraga ja igal pool. infot saab iga nurga pealt ja inimesed on jube sõbralikud ning altid sulle seda edastama, kui vaid küsid. nad on valmis astuma lisasammu sinu jaoks. jalutasin mööda st kilda beach road’i ja ma ei teadnud täpselt, kus ma olin, juba hakkas kiirtee vastu tulema. tuli vastu sõjaveteran bruce aka the recipe for the disaster (elegantne repliik, mida ta kasutas viidates põõsasmaale, mis kohe linna ääres asub ning muidugi ka selle süttimisohule). küsisin ta käest juhiseid. rattaga kõbus vanake, 80+, sõitis vaikselt kõrval see 15 min, et mind juhatada rongijaamani. täitsa vabatahtlikult, kuigi ma küsisin ainult teed, kuidas sinna minna. teine näide – just täna. mõtlesin, et lähen poodi ja läksin bussipeatusesse. sealsamas ootas ka mõnus noormammi oma mutikutega bussi. tuli takso ja ta küsis, et kas ma lähen ka sinna ja sinna. ütlesin, et lähen. tema siis kohe vastu, et hüppa peale, ma niikuinii maksan. väga mõnus! rongis onu chattis mind üles ka, et kes ma sihuke olen, et oo, sa oled siin õpilane? ja melbourne uni’s? noh, siis, mate, you can’t go wrong.

fotod:

ps. eriti tooksin välja lygon street’i, melbourne’i oma väikese itaalia. kohvikud, restoranid, baarid ja poekesed, igaüks välisterassiga, mis pulbitseb soojadel õhtutel elust ning kõik üritavad sind oma häärberisse värvata. siin on ilgelt head jäätised ja mahlakoksid, külmutatud jogurti- ja puuviljasheigid (ma imestan, kui suurt rõõmu võib tunda nii väikesest asjast nagu isevalitud lisanditega puuviljajook, olgu see siis smuuti- või mahlapõhjaline. siiralt, see võileivakohvikuidee, mis grete kunagi rääkis, peaks kindlasti kunagi ka selle mõtte endas hõlmama, koos parimate lattéde ning wrappidega – maru hea!) ning loomulikult on esindatud on ka k6ik vähegi suuremad gastronoomilis-etnilised voolud, esmajoones itaalia valik – pastad, pitsad ja muu laadne. eile sõime näiteks nepaali restos. tänav asub carlton’is, mis on linnaosana umbes midagi viru tänava ja nõmme ristsugutiselaadset.

suurepärane (ja legaalne!) repro vikist :

sooje tervitusi

rené

Advertisements

One thought on “#22

 1. reiviklaver Postituse autor

  näited sarjast “kuidas populariseerida haridust”, vol 1

  “Einstein’s Music: The Search for Cosmic Gravitational Waves”
  With Dr Andrew Melatos, School of Physics.

  Time: 8:00 pm – 9:00pm
  Date: Wednesday 15 April
  Venue: Gene Technology Access Centre, 1H Royal Parade, Parkville

  All welcome, free, no booking required.
  Free pizza and drinks after the talk

  Visit our website for more details

  Links
  http://www.anzaas.org.au
  —————————————
  Contact: Damien Downes
  Email: d.downes@ugrad.unimelb.edu.au

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s